Aktywność fizyczna po złamaniu kości śródstopia

Witam W poniedzialek na pogotowiu dowiedzialam sie ze w sobote zlamalam jedna kostke srodstopia (na zdjeciu mala pozioma kreseczka wyglada jak drobne pekniecie). Zalozono mi gips na 2 tygodnie. Zastanawiam sie czy po tym czasie juz nie bede musiala go zakladac? Opuchlizna zeszla, noga nie boli, dzisia zaczelam stawac na piecie i tez nic nie czuje. Mam 30 lat moze ta kosc szybko sie zrasta? Zastanawiam sie tez jak szybko bede mogla wrocic do aktywnosci fizycznej i w ogole do stawania na nodze?

Dzień dobry

Złamanie kości śródstopia zrasta się około 6 do 8 tygodni. Wyjątkiem jest złamanie guzowatości V kości śródstopia gdzie rzeczywiście można zdjąć gips po 2-3 tygodniach. W przypadku pozostałych kości śródstopia okres unieruchomienia 2 tygodnie wydaje się za krótki aczkolwiek ciężko się wypowiadać nie widząc prześwietlenia.
Pozdrawiam
Krzysztof Bryłka - chirurg stopy, specjalista ortopeda, traumatolog

Szanowna Pani,
Z całą pewnością po 2 tygodniach nie doszło do pełnego zrostu kości śródstopia. Kości te goją się około 6 tygodni, a część z tych złamań wymaga nawet leczenia operacyjnego. O tym czy rzeczywiście przebyła Pani złamanie można by było wnioskować oglądając RTG stopy. Bez tego nie jest możliwe postawienie diagnozy oraz przewidywanie procesu leczenia. Pozdrawiam, Dr n.med. Paweł Kołodziejski chirurg stopy specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu