Amoksycylina podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej

Witam, mój problem jest następujący: od kilku miesięcy zażywam tabletki antykoncepcyjne Kontracept. 21 tabletkę z poprzedniego opakowanie wzięłam 19 grudnia, krwawienie wystąpiło planowo 3 dni później. 27 grudnia (czwartek) rozpoczęłam nowe opakowanie tabletek, lecz dopadło mnie ciężkie przeziębienie i od piątku rozpoczęłam branie antybiotyku Ospamox, co kontynuuje do dnia dzisiejszego. Dziś rano odbyłam z chłopakiem stosunek analny bez dodatkowego zabezpieczenia typu prezerwatywa. Chłopak kilkakrotnie otarł się swoim członkiem o moje zewnętrzne narządy płciowe, łechtaczkę, a wytrysk nastąpił na zewnątrz (uda, wzgórek łonowy), nasienie zostało wytarte i nie zostało wprowadzone (przynajmniej świadomie) do pochwy np. poprzez palce. Oczywiście moje pytanie nie będzie zaskoczeniem - czy w mojej sytuacji istnieje prawdopodobieństwo zapłodnienia? Jeśli tak to jak duże ono jest? Jak antybiotyk wpływa na skuteczność antykoncepcji hormonalnej? Czy całkowicie znosi jej działanie, ew. obniża ją na tyle by doszło do odblokowania owulacji i zapłodnienia? Dziękuję z góry za odpowiedź, mam nadzieję, że będzie uspokajająca. Pozdrawiam

Witam, Amoksycylina, będąca substancją czynną stosowanego przez Panią preparatu, może osłabiać skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Z tego względu przez cały okres antybiotykoterapii jak i przez kolejnych 7 dni wskazane jest stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia. W opisanej sytuacji nie doszło jednak do bezpośredniego wprowadzenia nasienia do dróg rodnych, a zatem ryzyko ciąży jest znikome. Wydaje się zatem, że może być Pani spokojna. Pozdrawiam