Współżyłam podczas przerwy, następnego dnia wystąpiły wymioty. Czy dalej jestem zabezpieczona?

Skończyłam brać tabletki z opakowania, wieczorem doszło do stosunku, a następnego dnia wystąpiły wymioty. Co robić?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Stosując doustną antykoncepcję hormonalną kobieta zabezpieczona jest przed ciążą również w czasie 7 dniowej przerwy. Ponieważ w opisanym przez Panią przypadku wymioty nastąpiły następnego dnia po zażyciu tabletki, w przypadku prawidłowo działającego przewodu pokarmowego tabletka uległa wchłonięciu. Oznacza to, że nie doszło do obniżenia skuteczności antykoncepcyjnej. Nie ma zatem potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia. Proszę normalnie zatem rozpocząć przyjmowanie tabletek z nowego opakowania 8 dnia przerwy.