Anty-HCV - co to jest?

Witam. Mam 50 lat i na imie Maria Bardzo mi zależy aby w końcu ktoś potrafil udzielić mi rzeczowych odpowiedzi. Moje kłopoty rozpoczely się mniej więcej w kwietniu kiedy zaczęłam chorować. Od tego czasu ciągle robią mi wyniki na różne choroby, bo nie wiedzą co mi jest. Odebrałam wyniki na anty-HCV. Co to jest? Czy jestem chora? Proszę o wyjaśnienie: anty-HCV reaktywny normy: ujemny AST 28, norma N 10-30, ALT 28, norma 10-36, ALP fosfataza alkaliczna 58, norma 32-104, LDH 288, norma 211-423. Czy zły wynik HCV może być w podejrzeniu tocznia rumieniowego? Bardzo proszę o jakies informacje co mi dolega?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Obecność przeciwciał anty-HCV świadczy o kontakcie  z wirusem zapalenia wątroby typu C. Aktywność ALT w granicach normy przemawia raczej za nieostrą fazą zakażenia. Możliwości są dwie: bądź przebyła Pani zakażenie ostre i wyzdrowiała (przeciwciała świadczą o kontakcie z wirusem), bądź zakażenie przeszło w fazę przewlekłą. Zróżnicować to można wykonując badanie  wykrywające HCV-RNA, czyli materiał genetyczny wirusa. Warto skonsultować to z lekarzem, który prowadzi Pani diagnostykę. Mając więcej informacji na temat Pani zdrowia zaleci optymalne postepowanie.

Pozdrawiam!

Magdalena Mroczek

Badanie anty HCV to badanie, które wykrywa przeciwciała produkowane przez organizm po zakażeniu wirusem zapalenia wątroby typu C. Oznacza to przebyte lub aktywne zakażenie tym wirusem. Wynik należy zweryfikować poprzez ponowne oznaczenie anty HCV, ponieważ postawienie właściwej diagnozy jest w tym przypadku bardzo ważne. Jeśli ponowne badanie będzie pozytywne, można rozważyć zrobienie przeciwciał w klasach IgG i IgM. Warto też sprawdzić czy zakażenie jest aktywne i jak przebiega replikacja wirusa. Aby to sprawdzić można zrobić badanie PCR, które pokazuje ile kopii wirusa jest w organizmie.

Zapalenie wątroby typu C jest to choroba zakaźna, atakująca głównie wątrobę. W 70 proc. zakażenie przebiega bezobjawowo. U 15 proc. osób chorych występuje tzw. zakażenie ostre przebiegające z objawami niespecyficznymi tj. zmęczenie, mdłości, bóle kostno-stawowe, zmniejszenie apetytu i zmniejszenie masy ciała. U 80 proc. zakażenie wirusem typu C przechodzi w fazie przewlekłą. Może ona być bezobjawowa przeze nawet klikadziesiąt, a potem dochodzi do rozwoju raka wątroby lub jej marskości. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z krwią osoby chorej, stosunki seksualne, może dojść do zakażenia również przy tatuażowaniu, piercingu, zakłucie się igłą mającą styczność z krwią osoby chorej oraz wirus może zostać przeniesiony z matkę na dziecko w czasie ciąży.

W przebiegu zakażenia wirusem ważne jest regularne monitorowanie funkcji wątroby. Do tego służą testy wątrobowe, mówiące o stopniu uszkodzenia wątroby. Do testów tych należą ALAT, ASAT, GGTP, fosfataza alkaliczna i bilirubina. U Pani wyniki tych testów są w normie, ale trzeba je regularnie powtarzać. Warto też zrobić usg wątroby.

W sprawie leczenia musi Pani skontaktować się z lekarzem. U wielu osób udaje się zatrzymać dalszy rozwój choroby. Do leków stosowanych w leczeniu należą interferon alfa-2 i rybawiryna. Ostatnio na rynku pojawiła się nowa grupa leków.

W Pani przypadku należy unikać spożywania alkoholu i leków działajacych toksycznie an wątrobę.