Witam!
Obecność przeciwciał anty-HCV świadczy o kontakcie z wirusem zapalenia wątroby typu C. Aktywność ALT w granicach normy przemawia raczej za nieostrą fazą zakażenia. Możliwości są dwie: bądź przebyła Pani zakażenie ostre i wyzdrowiała (przeciwciała świadczą o kontakcie z wirusem), bądź zakażenie przeszło w fazę przewlekłą. Zróżnicować to można wykonując badanie wykrywające HCV-RNA, czyli materiał genetyczny wirusa. Warto skonsultować to z lekarzem, który prowadzi Pani diagnostykę. Mając więcej informacji na temat Pani zdrowia zaleci optymalne postepowanie.
Pozdrawiam!
Badanie anty HCV to badanie, które wykrywa przeciwciała produkowane przez organizm po zakażeniu wirusem zapalenia wątroby typu C. Oznacza to przebyte lub aktywne zakażenie tym wirusem. Wynik należy zweryfikować poprzez ponowne oznaczenie anty HCV, ponieważ postawienie właściwej diagnozy jest w tym przypadku bardzo ważne. Jeśli ponowne badanie będzie pozytywne, można rozważyć zrobienie przeciwciał w klasach IgG i IgM. Warto też sprawdzić czy zakażenie jest aktywne i jak przebiega replikacja wirusa. Aby to sprawdzić można zrobić badanie PCR, które pokazuje ile kopii wirusa jest w organizmie.
Zapalenie wątroby typu C jest to choroba zakaźna, atakująca głównie wątrobę. W 70 proc. zakażenie przebiega bezobjawowo. U 15 proc. osób chorych występuje tzw. zakażenie ostre przebiegające z objawami niespecyficznymi tj. zmęczenie, mdłości, bóle kostno-stawowe, zmniejszenie apetytu i zmniejszenie masy ciała. U 80 proc. zakażenie wirusem typu C przechodzi w fazie przewlekłą. Może ona być bezobjawowa przeze nawet klikadziesiąt, a potem dochodzi do rozwoju raka wątroby lub jej marskości. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z krwią osoby chorej, stosunki seksualne, może dojść do zakażenia również przy tatuażowaniu, piercingu, zakłucie się igłą mającą styczność z krwią osoby chorej oraz wirus może zostać przeniesiony z matkę na dziecko w czasie ciąży.
W przebiegu zakażenia wirusem ważne jest regularne monitorowanie funkcji wątroby. Do tego służą testy wątrobowe, mówiące o stopniu uszkodzenia wątroby. Do testów tych należą ALAT, ASAT, GGTP, fosfataza alkaliczna i bilirubina. U Pani wyniki tych testów są w normie, ale trzeba je regularnie powtarzać. Warto też zrobić usg wątroby.
W sprawie leczenia musi Pani skontaktować się z lekarzem. U wielu osób udaje się zatrzymać dalszy rozwój choroby. Do leków stosowanych w leczeniu należą interferon alfa-2 i rybawiryna. Ostatnio na rynku pojawiła się nowa grupa leków.
W Pani przypadku należy unikać spożywania alkoholu i leków działajacych toksycznie an wątrobę.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Anty-HCV reaktywny. Co to oznacza? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Przeciwciała anty-HCV powtarzalnie reaktywne – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Wiarygodność testu na przeciwciała anty-HCV – odpowiada Lek. Joanna Gładczak
- Co oznacza anty-HCV reaktywny? – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Przeciwciała anty HCV w 15. tygodniu ciąży – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Wyniki 2-miesięcznego chłopca. Czy wszystko jest dobrze? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy aktywne HCV niszczy wątrobę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Ujemny wynik przeciwciał HCV - czy mogę oddawać krew? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Wyniki przeciwciał anty HBs – odpowiada Lek. Tomasz Stawski
- Czy organizm może samodzielnie zwalczyć HCV? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Aminotransferaza alaninowa - normy, wyniki i wskazania do badania
Aminotransferaza alaninowa jest enzymem wewnątrzko
"Cichy zabójca". 120 tys. Polaków nie wie, że jest zakażonych. Choroba wyniszcza wątrobę, prowadzi do raka
Z danych zebranych w 2022 roku wynika, że 120 tys.
Co wiesz o wirusowym zapaleniu wątroby typu C?
Przyczyną zachorowania na wirusowe zapalenie wątro