HCV dodatni - co dalej?

Witam! Od 25 lat (całe moje życie) borykam się z chorobami. Jako dziecko przeleżałam w szpitalu kilka lat. Później po okresie leczenia miałam i mam do dzisiaj problemy, takie jak otępienie, ospałość (musze więcej spać niż 10 h), często miewam depresję lub robię rzeczy wbrew własnej woli. Swędzi mnie skóra (jest strasznie sucha), ciągle boli głowa. Mam problemy z metabolizmem (mało jem, nawet bardzo mało, a ważę 60 kg przy 169 cm). Ostatnio zauważyłam, że straciłam część owłosienia pod pachą. Mam za sobą walkę z drożdżycą (przez rok nie jadłam nic prócz warzyw, kaszy gryczanej, tofu i oleju lnianego). Poza tym zaczęłam się leczyć na tarczycę – niedoczynność, ale odstawiłam hormony i ostatnio wyniki wyszły mi dobrze. Wiecznie mam za mało żelaza, lekko obniżony poziom neutrofili – 1,68, P-LCR 43%, i leukocytów też mam za mało, odkąd pamiętam, ok. 3,5. Mam za dużo sodu w organizmie (a od 5 lat nie używam soli, nie jem nic z puszek). Ale ALT I AST zawsze dobre wyniki. Glukoza – zaniżona lekko. Ostatnio odkryłam, że mam zakażenie dróg moczowych, czy jak to się nazywa – brałam antybiotyk. Od wielu lat sama próbuję odkryć, co jest przyczyną mojego złego samopoczucia, wiecznych bólów brzucha, głowy, bólów w lewym boku i w prawym boku – zawsze po zjedzeniu lub wypiciu czegoś ciężkiego. No i przypadkiem wpadłam na pomysł zrobienia WZW C, bo zmartwiło mnie, że czuję od siebie amoniak. Wyszedł pozytywny – ale wciąż nie wierzę i zastanawiam się, czy to nie jakaś pomyłka. Co teraz? Jakie badanie zrobić, do jakiego lekarza iść – gdzie są dobrzy lekarze (którzy nie powiedzą mi, że nie ma prawa mnie nic boleć w wieku 25 lat)? I jeszcze jedno, czy jeżeli doszło do zakażenia i jestem nosicielką HCV, to czy na podstawie moich objawów można opcjonalnie określić kiedy się zaraziłam? Najbardziej boję się, że mogłam zarazić osobę, z którą byłam 4 lata w związku – czy powinnam jej powiedzieć, jeżeli używaliśmy do stosunku zabezpieczenia w postaci kondomów? Z góry dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niestety, nie napisała Pani, z jakiego powodu przebywała tak długo w szpitalu w dzieciństwie. Większa część wymienionych objawów, należy do charakterystycznych dolegliwości podczas niedoczynności tarczycy: ospałość, spowolnienie myślowe, wypadanie włosów (także pod pachami, brwi), zwolniony metabolizm, sucha skóra. Nie wiem, dlaczego odstawiła już Pani hormony tarczycy - czy było to wskazanie endokrynologa? Jeżeli jest niedoczynność tarczycy, zazwyczaj jest potrzebna ciągła suplementacja tyroksyny - po odstawieniu leków poziom hormonów spada ponownie i dolegliwości nawracają. W związku z czym proponuję konsultację z endokrynologiem.

Jeżeli chodzi o zakażenie HCV. Wynik dodatni przeciwciał anty-HCV wymaga potwierdzenia testem na obecność RNA HCV - w celu odróżnienia zakażenia czynnego od przebytego. Proponuję zgłoszenie się do poradni chorób zakaźnych, gdzie lekarze mają największe doświadczenie w tego typu chorobach. Przebieg zakażenia jest indywidualny - zarówno zależy od typu genotypu wirusa, jak i od odporności osoby zakażonej. Można stwierdzić, że nie jest Pani w czasie aktywnego zakażenia - skoro są prawidłowe wartości ALAT i ASPAT oraz jeżeli są prawidłowe inne wskaźniki czynności wątroby (np. czas protrombinowy) - będzie to oznaczało, że nie ma również jeszcze istotnych zmian w wątrobie. Być może w tej chwili jest zakażenie bezobjawowe. Ale by ustalić wszystkie te informacje oraz rozważyć wskazania do leczenia - jak już wspomniałam - należy skontaktować się z lekarzem zakaźnikiem. Zgodnie z powyższym, jest niemożliwe dokładne ustalenie czasu zakażenia.

W razie potwierdzenia zakażenia wirusem HCV, podczas kontaktów seksualnych należy używać prezerwatywy oraz należy unikać, by ktoś miał kontakt z Pani rzeczami osobistymi, gdzie może być krew, np. maszynka do golenia, szczoteczka do zębów. To jest oczywiście Pani decyzja - ale osobiście, w razie potwierdzenia zakażenia, uważam, że powinno się powiadomić partnera.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!