Witam!
Niestety, nie napisała Pani, z jakiego powodu przebywała tak długo w szpitalu w dzieciństwie. Większa część wymienionych objawów, należy do charakterystycznych dolegliwości podczas niedoczynności tarczycy: ospałość, spowolnienie myślowe, wypadanie włosów (także pod pachami, brwi), zwolniony metabolizm, sucha skóra. Nie wiem, dlaczego odstawiła już Pani hormony tarczycy - czy było to wskazanie endokrynologa? Jeżeli jest niedoczynność tarczycy, zazwyczaj jest potrzebna ciągła suplementacja tyroksyny - po odstawieniu leków poziom hormonów spada ponownie i dolegliwości nawracają. W związku z czym proponuję konsultację z endokrynologiem.
Jeżeli chodzi o zakażenie HCV. Wynik dodatni przeciwciał anty-HCV wymaga potwierdzenia testem na obecność RNA HCV - w celu odróżnienia zakażenia czynnego od przebytego. Proponuję zgłoszenie się do poradni chorób zakaźnych, gdzie lekarze mają największe doświadczenie w tego typu chorobach. Przebieg zakażenia jest indywidualny - zarówno zależy od typu genotypu wirusa, jak i od odporności osoby zakażonej. Można stwierdzić, że nie jest Pani w czasie aktywnego zakażenia - skoro są prawidłowe wartości ALAT i ASPAT oraz jeżeli są prawidłowe inne wskaźniki czynności wątroby (np. czas protrombinowy) - będzie to oznaczało, że nie ma również jeszcze istotnych zmian w wątrobie. Być może w tej chwili jest zakażenie bezobjawowe. Ale by ustalić wszystkie te informacje oraz rozważyć wskazania do leczenia - jak już wspomniałam - należy skontaktować się z lekarzem zakaźnikiem. Zgodnie z powyższym, jest niemożliwe dokładne ustalenie czasu zakażenia.
W razie potwierdzenia zakażenia wirusem HCV, podczas kontaktów seksualnych należy używać prezerwatywy oraz należy unikać, by ktoś miał kontakt z Pani rzeczami osobistymi, gdzie może być krew, np. maszynka do golenia, szczoteczka do zębów. To jest oczywiście Pani decyzja - ale osobiście, w razie potwierdzenia zakażenia, uważam, że powinno się powiadomić partnera.
Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Przeciwciała anty-HCV powtarzalnie reaktywne – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Anty-HCV - co to jest? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Anty-HCV reaktywny. Co to oznacza? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dodatni wynik HCV – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy hcv można zarazić się przez stosunek seksualny? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Przeciwciała anty HCV w 15. tygodniu ciąży – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Wynik badania w kierunku HCV 24-letniej osoby – odpowiada Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
- Reaktywny wynik na HCV – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Dodatni wynik w badaniu anty HCV – odpowiada lek. Magdalena Reszczyńska
- Dodatni wynik anty HCV u 22-latki – odpowiada Aleksander Ropielewski
artykuły
Choroby tarczycy łatwo zbagatelizować i pomylić z innymi dolegliwościami. Jak je rozpoznać?
Szacuje się, że ok. 20 proc. Polaków zmaga się z r
Choruje co 5. Polak. "Kładą się spać zmęczeni i wstają zmęczeni"
Badania wskazują, że na choroby tarczycy cierpi co
Koronawirus a pacjenci endokrynologiczni. Co muszą wiedzieć chorzy na tarczycę?
Kryzys wywołany pandemią koronawirusa uderza w pac