Wiarygodność testu na przeciwciała anty-HCV

Witam serdecznie, miałam kilka niezabezpieczonych stosunków seksualnych z nosicielem wirusa HCV. Mężczyzna ten był po leczeniu interferonem, tuż po którym otrzymał wynik negatywny na obecność wirusa we krwi. Czytałam, że ryzyko zakażenia HCV przez seks jest stosunkowo niskie, 3 proc. w 25-letnim pożyciu monogamicznym. Po trzech miesiącach od niebezpiecznej sytuacji zrobiłam test na przeciwciała anty-HCV, który dał wynik ujemny. Wkrótce jednak znów zaniepokoiły mnie informacje, że test ten jest wiarygodny tak naprawdę dopiero po 6 miesiącach. Różne źródła różnie to podają, stąd nie mam pewności. Dlatego moje pytanie brzmi, czy w zaistniałej sytuacji i przy ujemnym wyniku testu po 3 miesiącach mogę już spać spokojnie? Naprawdę bardzo się denerwuję i wykańcza mnie to psychicznie. Czy ten wynik może się jeszcze zmienić? Dziękuję i pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Zakażenie wirusem typu C najczęściej przebiega skrycie i skąpo objawowo. Jednak bez względu na początek choroby większość zakażeń ostrych przechodzi w fazę przewlekłą.

Przeciwciała anty HCV pojawiają się we krwi po kilku a nawet kilkunastu tygodniach od ekspozycji. U osób z obniżoną odpornością czas ten może być jeszcze dłuższy.
Niestety z tego powodu warto badania ponownie powtórzyć po upływie 6 miesięcy od kontaktu z osobą zarażoną, gdyż przeciwciała po 3 miesiącach mogły być jeszcze ujemne.

Pozdrawiam