Antybiotyk a plastry antykoncepcyjne - co z ochroną?

Używam plastrów antykoncepcyjnych. W niedzielę miałam niezabezpieczony stosunek, dwa dni po tym czyli we wtorek zaczęłam przyjmować antybiotyk, na którym jest napisane, że może osłabiać działanie antykoncepcji. Pierwsze moje pytanie: czy istnieje ryzyko ciąży w takim wypadku? Leczenie antybiotykiem zakończyłam w niedzielę 23.01 a w czwartek 27.01 powinnam odkleić plasterek i zacząć 7-dniową przerwę. Wiem, że po zakończeniu kuracji antybiotykowej należy przez 7 dni zabezpieczać się. Stąd moje drugie pytanie, czy powinnam zrobić 7-dniową przerwę w naklejaniu plastrów? A jeśli tak to od kiedy będę w pełni zabezpieczona? Proszę o szybką odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Antybiotyki mogą wpływać niekorzystnie na skuteczność antykoncepcji hormonalnej przyspieszając metabolizm zawartych w niej hormonów. W większym stopniu dotyczy to jednak tabletek niż plastrów, gdzie dochodzi jeszcze niekorzystne działanie na florę bakteryjną jelita, która uczestniczy we wchłanianiu hormonów z jelita do krwi, przez co zmniejsza się ilość dostarczanych hormonów, przy jednoczesnym ich szybszym metabolizmie.

W przypadku plastrów, ilość dostarczanych hormonów pozostaje bez zmian. Co więcej, jest ona wyjściowo efektywnie wyższa niż przy tabletkach. Teoretycznie jednak takie ryzyko wciąż istnieje, choć jeśli stosunek miał miejsce na dwa dni przed rozpoczęciem terapii antybiotykowej, w dodatku w drugim tygodniu używania plastrów, to jest ono minimalne, jeśli nie zerowe.

Dalsze postępowanie zależeć powinno od Pani chęci powrotu do pełnego zabezpieczenia. Jeśli zależy Pani na czasie, to trzeba zacząć kolejne opakowanie bez robienia przerwy, wtedy szybciej upłynie siedem dni stosowania plastrów po terapii antybiotykowej, które teoretycznie powinny przywrócić pełną ochronę. Jeśli zrobi Pani przerwę, to pełna ochrona powróci o tydzień później i konieczne będzie dodatkowe zabezpieczenie.

Pozdrawiam serdecznie!