Antybiotykoterapia podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych a ryzyko ciąży

Witam przyjmuje od 8.10 tabletki antykoncepcyjne lecz niestety 18.10 musiałam zażyć antybiotyk Dalacin C przyjmowałam go do 23.10. jaka jest możliwość że zaszłam w ciąże jeżeli z moim partnerem kochaliśmy się 25.10 bez dodatkowych zabezpieczeń i skończył we mnie. A tabletki kończę przyjmować 28.10. Z góry dziękuje za odp. Ania

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Podczas stosowania antybiotykoterapii oraz 7 dni po jej zakończeniu ochrona przed ciążą może być osłabiona. W opisanej sytuacji istnieje zatem zwiększone ryzyko ciąży. Nie da się go jednak określić w wartościach liczbowych. W celu weryfikacji czy doszło do zapłodnienia proszę wykonać test ciążowy po 14 dniach od stosunku. W razie wątpliwości należy skonsultować się z ginekologiem.