Antybiotykoterapia podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych

Dzień dobry, od 5 miesięcy zażywam tabletki Lesinelle, z powodu choroby od pon. 19.11. zażywałam przez 5 dni antybiotyk Zinnat, którego zażywanie skończyłam w sob. 24.11. Od pon. 26.11 występują poranne plamienia. Prawidłowo dzisiaj powinnam rozpocząć 7-dniową przerwę. Proszę o odpowiedź, czy te plamienia są normalne i nie ma powodów do niepokoju oraz czy bardziej wskazane jest rozpoczęcie nowego blistra bez robienia przerwy w związku z zażywaniem antybiotyku. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie, cefuroksym aksetylu będący substancją czynną przyjmowanego leku nie wywiera wpływu na działanie tabletek antykoncepcyjnych. Oznacza to, że nie powinno dojść do obniżenia skuteczności antykoncepcji hormonalnej. Trudno zatem ocenić jaka jest właściwa przyczyna plamienia. Jeżeli wykluczyła Pani działanie innych czynników mogących osłabić skuteczność tabletek, może Pani wykonać zalecaną przerwę. W przypadku podejrzenia zniesienia działania tabletek, warto rozpocząć nowe opakowanie tuż po zakończeniu poprzedniego. W obecnej sytuacji zalecane byłoby również wykonanie testu ciążowego, który wykluczy ciążę jako jedną z najczęstszych przyczyn plamień międzymiesiączkowych. Pozdrawiam