Plamienia międzymiesiączkowe podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Witam,

od kilkunastu lat stosuję antykoncepcję z niewielkimi 2-miesięcznymi przerwami. Ostatnio po takiej przerwie, zaczęłam brać tabletki i po 14 dniach zaczęłam najpierw krwawić, a potem tylko plamić, bardzo się martwię, o to czy dalej jestem zabezpieczona, chociaż moja dr mówi, że jest ok. Ja chciałabym wiedzieć na 100 procent. Cytologię mam w porządku. Mam 42 lata i nie chcę nieplanowanej ciąży. Pozdrawiam Jola.K. (Chcę dodać, że nigdy wcześniej nic takiego się nie zdarzyło, biorę Yasmin).

Witam serdecznie!

Opisywane plamienia międzymiesiączkowe mogą mieć wiele przyczyn. Ustalenie właściwej możliwe jest jedynie po przeprowadzeniu badania ginekologicznego. Ze względu na fakt, iż każde plamienie międzymiesiączkowe wymaga weryfikacji, zachęcałabym do umówienia się na wizytę do swojego ginekologa. Jak rozumiem, w obecnej sytuacji najbardziej obawia się Pani o skuteczność preparatu, Jeżeli wszystkie tabletki przyjmowała Pani regularnie, a w międzyczasie nie występowały ostre biegunki, wymioty, infekcje leczony antybiotykami mogącymi osłabiać skuteczność preparatu i inne czynniki mogące wpływać na metabolizm tabletek, to nie ma Pani podstaw do obaw o ewentualną ciążę. Oczywiście musi Pani zdawać sobie sprawę z faktu, iż tabletki nie są 100% skuteczną metodą zabezpieczenia. Indeks Pearla dla tej metody wynosi 0,3, co oznacza że 3 na 1000 kobiet stosujących daną metodę zajdzie w ciążę w przeciągu roku. W obecnej sytuacji konieczne jest ustalenie przyczyny plamienia. Pozdrawiam