Czy ochrona antykoncepcyjna będzie istniała po zażywaniu antybiotyku?

Witam. W czwartek, 2 grudnia wzięłam ostatnią tabletkę antykoncepcyjną z opakowania. Od 27 listopada, przez 5 dni (czyli do 1 grudnia włącznie), 2 razy dziennie musiałam zażywać antybiotyk D***, który osłabia działanie tabletek (tak jest napisane w ulotce). Moje pytanie brzmi: czy skuteczność antykoncepcyjne będzie istniała od następnego opakowania, a jeśli tak, to czy od pierwszego dnia? Rozpocznę je 10 grudnia. Dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

W przypadku przyjmowania antybiotyków i tabletek antykoncepcyjnych konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie np. prezerwatywa prze cały okres leczenie antybiotykiem. Ponadto dodatkowe zabezpieczenia należy stosować jeszcze przez 7 dni po zakończonej atybiotykoerapii.

W momencie rozpoczęcia kolejnego opakowania tabletek antykoncepcyjnych minie już 7 dni od zakończenia antybiotyku. Zatem nie ma konieczności dodatkowego zabezpieczenia. Działanie antykoncepcyjne tabletek powinno być zachowane od pierwszej tabletki.
Pozdrawiam