Antygen HBs niereaktywny

Witam, Bardzo byłabym wdzięczna za zinterpretowanie moich wyników badań. antygen HBs (HBsAg) niereaktywny P/c anty-HBs >1000,0 IU/I Czy wyniki dobrze rokują? Czy są w normie? A może powinnam wykonać jeszcze inne badania? Czy moje wyniki mogą świadczyć o czymś groźnym? Szczepiłam się na żółtaczkę i chciałam sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Mam nadzieję, że tak właśnie jest, ale nie jestem pewna. Wizyta u lekarza dopiero za kilka dni. Czy szczepionka zadziałała? Czy jest szansa, że mogę zachorować na żółtaczkę? Jeżeli tak, to jakie są szanse zachorowania? Bardzo proszę o informację i interpretację moich wyników badań. Z góry dziękuję i pozdrawiam

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Podane wyniki wskazują, że została Pani skutecznie zaszczepiona i ma Pani ochronne miało przeciwciał.

Szanowna Pani!

Oznacz to, że obecnie nie choruje Pani na żółtaczkę typu B oraz,że ma Pani przeciwciała przeciw tej żółtaczce,czyli ryzyko,że Pani na nią zachoruje jest bliskie zeru.

Z poważaniem

Katarzyna Lewicka

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

w celu odpowiedzenia na Pani pytanie najprawdopodobniej trzeba się odwołać do kilku różnych parametrów, które są związane z wirusem HBV i wywoływanym przez niego wirusowym zapaleniem wątroby.

Jedyny wskaźnik, który można spotkać u osób zaszczepionych, to przeciwciała anty-HBs. Jeżeli pacjent nie był szczepiony przeciwko WZW typu B, a wykrywa się u niego wspomniane wyżej przeciwciała – przy jednoczesnym niestwierdzeniu innych markerów WZW B – istnieje wtedy możliwość, że taka osoba przebyła WZW typu B i udało się jej pokonać chorobę.

W diagnostyce WZW typu B oznaczane są również i inne markery. Takowymi są przeciwciała anty-HBc w klasie IgG – stwierdzenie ich u pacjenta oznacza, że osoba ta musiała chorować na wirusowe zapalenie typu B lub że dany pacjent cały czas boryka się z wirusowym zapaleniem wątroby.

Oznaczane u pacjentów diagnozowanych w kierunku wirusowego zapalenia wątroby mogą być również i inne parametry. Tak jest chociażby w przypadku antygenu HBs – stanowi on najwcześniej pojawiający się marker zakażenia WZW. Wykrycie u pacjentów obecności innych markerów, to znaczy antygenu HBe oraz HBV-DNA-PCR, pozwala z kolei stwierdzić, że pacjent jest w okresie dużej zakaźności.

W związku z powyższym, w opisanej przez Panią sytuacji nie ma powodów do obaw – wykrywane są przecież u Pani przeciwciała anty-HBs, i ich obecność (przy jednoczesnym, wspominanym przez Panią, niereaktywnym antygenie HBs) związana jest właśnie z przebyciem szczepienia przeciwko WZW B.