Antykoncepcja a dolegliwości żołądkowe - czy brać dodatkowe pigułki?

Witam. Stosuję Y***** już od dłuższego czasu, ale pierwszy raz zdarzyła mi się taka sytuacja. W środku drugiego tygodnia przyjmowania tabletek miałam problemy z żołądkiem i wymiotowałam. Tabletkę wzięłam od razu, gdy tylko żołądek się uspokoił (pomiędzy prawidłowo wzięta tabletką, wymiotami i druga tabletka minęło może 6 godzin). W związku z tym problemem skrócił mi się cykl brania tabletek z 21 na 20 dni. Dziś miałam znów problem z żołądkiem - tym razem luźniejszy stolec (nie była to ostra biegunka) około 3 godzin po wzięciu tabletki. Zastanawiam się, czy wziąć kolejną i czy mogę aż tak skrócić cykl przyjmowania - do 19 dni? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Może Pani skrócić cykl do 20 czy 19 dni bez obaw o skuteczność zabezpieczenia. Nie ma jednak takiej potrzeby, gdyż luźniejszy stolec nie jest ciężką biegunką, mogącą mieć istotny wpływ na wchłanianie się hormonów z tabletki antykoncepcyjnej. Wzięcie kolejnej tabletki w tej sytuacji narazi Panią na silniejsze działania niepożądane tabletek.

Pozdrawiam serdecznie!