Antykoncepcja a złe samopoczucie. Odstawić czy brać dalej?

Witam, mam 33 lata i od ponad roku z mężem staramy się o dziecko, ale niestety na marne, gdyż mam miesiączki co 2-3 miesiace. Lekarz przypisał mi dwa opakowania tabletek antykoncepcyjnych i powiedział, że jak skończę brać, to nie będzie problemu z zajściem w ciążę. W chwili obecnej jest inny problem, ponieważ zażyłam wczoraj piątą i czuję sie fatalnie: bóle brzucha, biegunka, nadpobudliwość i drętwienie nogi. Nie wiem co robić. Czy odstawić te tabletki? Bardzo chiałabym mieć dziecko, ale jak teraz odstawię, to nie zajdę w ciążę, dopóki nie ureguluje mi się miesiączka. Co robić?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W przypadku, gdy wystąpienie opisanych dolegliwości wiąże Pani ze stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych, należy skontaktować się z lekarzem i odstawić stosowany preparat. Tabletki antykoncepcyjne nie są jedynym sposobem, by przygotować się do zajścia w ciążę.

W przypadku nie zajścia w ciążę przez ponad rok, mimo regularnych starań - zaleca się wykonanie podstawowego panelu badań hormonalnych, wykonanie usg przezpochwowego i sprawdzenie, czy cykle są owulacyjne (najlepiej poprzez zgłoszenie się na usg niedługo przed przypuszczalnym terminem owulacji). Takie postępowanie pozwoli wykluczyć najczęstsze przyczyny trudności zajścia w ciężę i zbyt rzadkich miesiączek, co w konsekwencji pozwoli zaplanować dalsze postępowanie.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!