Czy jest duże ryzyko ciąży mnogiej po odstawieniu antykoncepcji?

Witam biorę tabletki leverette od 5 lat teraz chcemy się starać o dziecko ile trzeba odczekać że staraniami czy można od razu i czy istnieje ryzyko zdąży mnogiej od razu po odstawieniu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

starania o ciążę można rozpocząć od razu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Powrót płodności jest kwestią indywidualną, jednakże zajść w ciążę można już podczas pierwszej owulacji po odstawieniu doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Wielu specjalistów zaleca, aby przed rozpoczęciem starań udać się jednak do ginekologa i wykonać badania mające na celu sprawdzenie stanu zdrowia. Ponadto na kilka tygodni przed staraniami warto rozpocząć suplementację kwasem foliowym.

Prawdopodobieństwo ciąży mnogiej występuje zawsze, niezależnie od tego, czy kobieta wcześniej stosowała antykoncepcję hormonalną. Choć pojawiają się głosy mówiące, że po odstawieniu hormonów zwiększa się szansa na ciążę mnogą, to nie jest to poparte badaniami.

O płodności po odstawieniu tabletek przeczytać można tutaj:

https://portal.abczdrowie.pl/plodnosc-po-odstawieniu-tabletek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.