Odstawiłam tabletki - kiedy mogę zajść w ciążę?

Witam. Mam takie pytanie od 3 lat zabezpieczam się tabletkami antykoncepcyjnymi Y***. W tym roku planuję zajść w ciąże, ale zależało by mi na tym żeby zajść pod koniec lata. Moje pytanie jest takie. Kiedy powinnam odłożyć tabletki? Bo słyszałam już różne opinie, że miesiąc po odstawieniu zachodzi się w ciąże jak i nawet do roku czasu. Czy jest na to jakaś reguła?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej nie ma przeciwwskazań, aby od razu starać się o dziecko. Niektórzy ginekolodzy proponują jednak aby odczekać około 2-3 cykli do uregulowania się profilu hormonalnego. Przeważnie nie ma jednak takiej potrzeby. Należy pamiętać, że w pierwszym miesiącu po odstawieniu tabletek znacząco wzrasta płodność, co może zaowocować ciążą bliźniaczą. W kolejnym miesiącu ryzyko ciąży mnogiej jest takie samo jak w całej populacji.