Odstawiłam tabletki - kiedy zajść w ciążę?

Witam! Mam 25 lat. Dziś miałam mieć wizytę u ginekologa, lecz niestety przesunęła się wizyta do września z powodu nieobecności lekarza. Wystąpiły u mnie dziwne objawy, które mnie niepokoją. A mianowicie, przez około 4 lata brałam C***. Postanowiłam go odstawić. Po kilku dniach okres się zaczął i skończył się 3 sierpnia. Po tygodniu zaczął mnie okropnie brzuch boleć, bolą mnie również bardzo sutki (tylko) oraz występują bóle głowy aż do tej pory, odczuwam senność . Czy te objawy są wynikiem odstawienia tabletek? Wspomnę również, że po okresie współżyłam z partnerem bez zabezpieczenia, ale stosunek był przerwany, nie doszło we mnie do wytrysku. Po jakim czasie najlepiej zajść w ciążę po tabletkach? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej nie ma przeciwwskazań, aby od razu starać się o dziecko. Niektórzy ginekolodzy proponują jednak aby odczekać około 3 cykli do uregulowania się profilu hormonalnego. Przeważnie nie ma jednak takiej potrzeby. Należy pamiętać, że w pierwszym miesiącu po odstawieniu tabletek znacząco wzrasta płodność, co może zaowocować ciążą bliźniaczą. W kolejnym miesiącu ryzyko ciąży mnogiej jest takie samo jak w całej populacji.

Objawy jakie Pani opisuje mogą być wynikiem zarówno odstawienia tabletek hormonalnych, jak i ciąży. Proszę bowiem pamiętać, że stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcyjną i ryzyko zajścia w ciążę podczas stosowania takiej metody jest jak najbardziej wysokie.