Ile działają tabletki po odstawieniu?

Witam, mam pytanie, niedawno przestałam brać tabletki antykoncepcyjne, nowe opakowanie miałam zacząć brać w środę wieczorem (ale już nie wzięłam), a w czwartek uprawiałam seks, jednak nie doszło do wytrysku i dodam jeszcze, że dzień wcześniej skończył mi się okres (była to 7-dniowa przerwa w czasie brania tabletek). Czy zatem mogę być w ciąży??? I kiedy dostanę okres po odstawieniu tabletek?

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Ryzyko ciąży w opisanym przez Panią przypadku jest bardzo małe. Sytuację należy potraktować, jak zapomnienie jednej tabletki (ponieważ nie wzięła Pani pierwszej z opakowania). Płodność w takim przypadku jeszcze nie wróciła do normy. Plemniki poza okresem owulacyjnym przeżywają w drogach rodnych kobiety zaledwie kilka godzin. Poza tym nie doszło do wytrysku, więc ryzyko przedostania się plemników do narządów rodnych jest niezwykle małe.

Okres w 7-dniowej przerwie był właśnie tym po odstawieniu tabletek. Teraz gospodarka hormonalna organizmu musi wrócić do stanu przed stosowaniem antykoncepcji. Dlatego miesiączka może wystąpić w różnym terminie. Pierwsze miesiączki po odstawieniu tabletek mogą być nieregularne.

Należy pamiętać, że płodność, zwłaszcza w pierwszym miesiącu po odstawieniu leków (czyli teraz), jest większa. Jeżeli nie chce Pani zajść w ciążę, trzeba od razu zacząć stosować inną metodę antykoncepcji (np. prezerwatywy).