Zabezpieczenie podczas rezygnacji z tabletek

Odnośnie: "Witam. Partnerka bierze tabletki, ostatnią przyjęła w czwartek 23 kwietnia o godzinie 22:00 jak zwykle. W piątek o 22 właściwie rozpoczął się tydzień przerwy, jednak około 01:30 odbył się stosunek (właściwie nie do końca z powodu bólu - parę ruchów nie zakończonych nawet wytryskiem). We wtorek pojawił się okres. I teraz pytanie. Dzisiaj, tj. 30 kwietnia, powinna przyjąć tabletkę z nowego opakowania. Jeśli jednak nie zrobi tego, to czy możemy mieć pewność, że nie jest w ciąży, jeśli stosunek odbył się jeszcze w sumie 3 h po normalnym czasie trwania zabezpieczenia i nie odbył się wytrysk. Czy możemy spokojnie na jakiś czas zrezygnować z tabletek, które powodują wiele skutków odczuwanych przez żonę?" Proszę jeszcze o odpowiedź: Tabletki były stosowane ok. 7-8 miesięcy. Stosunek był w ciągu 27 h od wzięcia ostatniej tabletki (wg ulotki ich działanie to 24 h + 12 h na spóźnienie następnej bez konsekwencji). Stosunek miał miejsce w sobotę w nocy, we wtorek wieczorem pojawiło się krwawienie z odstawienia. Nie rozpoczęliśmy nowego opakowania, jednak krwawienie ustało w sobotę wieczór (wczoraj i dziś partnerka odczuwała chwilowe bóle okolic żołądkowo-rodnych). Jak to zwykle przy normalnych zakończeniach miesiączki, gdy nie stosowaliśmy tabletek. Rozumiem, iż w takim wypadku ciążę raczej możemy wykluczyć - gdyż wg obserwacji wynika, że owulacja jeszcze nie nastąpiła, a przy przerwie, działaniu tabletki i w końcu okresie tak długim plemniki nie mogłyby dożyć, tym bardziej, że stosunek trwał chwilę i z powodu bólu bez wytrysku zakończył się. Czy dobrze rozumiem? Czy w takim wypadku lepiej rozpocząć opakowanie nawet 4 dni później, aby zablokował ewentualna owulację? I po tym opakowaniu odstawić? Jak wygląda kwestia, jeśli by się chciało wrócić do tabletek? Ile należy odczekać, aby ponownie przyjmować (Schemat 21 + 7 Y***).

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Odstawienie tabletek można rozpatrzeć jako pominięcie pierwszej tabletki w nowym opakowaniu - w takiej sytuacji producent podaje, że istnieje ryzyko ciąży związane ze stosunkami odbytymi w tygodniu poprzedzającym. Z tego wynika, że jeśli stosunek odbył się 27 godzin po zażyciu ostatniej tabletki, to istnieje pewne małe ryzyko ciąży. Ryzyko to jest raczej małe, zwłaszcza, że nie doszło do wytrysku, ale wolałam doradzić rozpoczęcie nowego opakowania tak, aby ryzyko było bliskie zeru.

Rozpoczęcie nowego opakowania z 4-dniowym opóźnieniem nie pomoże, a poza tym przez cały czas zażywania tabletek z tego opakowania (i podczas przerwy po nim) nie byłoby skutecznej ochrony przed ciążą. Prawdopodobnie w praktyce nie mają Państwo powodów do obaw przed ciążą.

Aby wrócić do antykoncepcji hormonalnej, należałoby poczekać do następnej miesiączki (krwawienie po odstawieniu pigułek to nie jest "prawdziwa" miesiączka) i w pierwszym jej dniu zażyć pierwsza pigułkę z opakowania. Pierwszy cykl po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może być trochę dłuższy niż zwykle - nawet o 2 tygodnie - proszę się więc niepotrzebnie nie stresować!

Pozdrawiam!