Ostatnia tabletka a stosunek

W sobotę wzięłam ostatnią tabletkę. Po jej zażyciu odbyłam stosunek, po 7-dniowej przerwie nie wzięłam kolejnego opakowania, przerwałam przyjmowanie tabletek. We wtorek nastąpiło krwawienie. Czy byłam zabezpieczona? Czy odstawianie tabletek np. na 1-2 miesiące jest niebezpieczne dla mojego organizmu? Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Prawidłowo stosowane tabletki antykoncepcyjne chronią przed ciążą przez 7 dni od ich odstawienia. W związku z tym ryzyko ciąży nie jest duże (ale z uwagi na to, że Pani nie rozpoczęła nowego opakowania i nie zabezpieczyła się dodatkowo, ciąża jest możliwa – proponuję wykonać test ciążowy po 10 dniach od stosunku).

Odstawienie tabletek na kilka miesięcy, jakkolwiek z medycznego punktu widzenia niecelowe, nie jest niebezpieczne. Grozi jedynie nieplanowaną ciążą.