Antybiotyk a ostatnia tabletka z opakowania

Witam, mam pewien problem. W poniedziałek brałam ostatnią tabletkę z opakowania 21 tabletek antykoncepcyjnych. Również w poniedziałek zaczęłam brać antybiotyki, na gardło. W środę doszło do stosunku bez zabezpieczeń. W piątek dostałam okres. Nowe opakowanie zaczęłam po standardowej 7-dniowej przerwie. Minęło 16 dni od tego stosunku, moje piersi urosły i trochę bolą. Czy jest możliwe, że jestem w ciąży? Czy tak szybko mogą nastąpić zmiany piersi, czy może to być spowodowane tabletkami? Biorę je od 6 miesięcy. Chcę zrobić test ciążowy, ale na to chyba jeszcze za wcześnie. Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Podczas 7-dniowej przerwy w stosowaniu tabletek kobieta jest chroniona przed ciążą hormonami, które nagromadziły się w jej organizmie podczas 21 dni zażywania pigułek. Jeśli stosowała Pani antybiotyk, to mógł on oddziaływać na wątrobę, jej enzymy. Mógł "podstymulować" te enzymy tak, aby szybciej "przerobiły" hormony z pigułek. W tej sytuacji mogło dojść do zmniejszenia skuteczności antykoncepcji...

Test ciążowy można wykonać w około 2-3 tygodnie po stosunku, więc jeśli wykona go Pani za kilka dni, jego wynik może być już miarodajny.

Pozdrawiam!