Kiedy po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej można starać się o dziecko?

Witam! Mam 28 lat, w sierpniu zdiagnozowano u mnie torbiel prostą o średnicy ponad 4 cm na prawym jajniku. Lekarz zalecił przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych Daylette. Były to pierwsze tabletki anty w moim życiu, brałam je przez 2,5 miesiąca - od połowy września do końca listopada. W listopadzie okazało się, że torbiel zniknęła. Pierwszy cykl po odstawieniu był książkowy - trwał 29 dni, czytelny objaw śluzu, ładny skok temperatury, 13-dniowa faza lutealna. Obecnie jestem w trakcie drugiego cyklu po odstawieniu. Od początku września zażywam też kwas foliowy, czy mogę już zacząć starania o dziecko, podczas obecnego cyklu? Czytam, że należy odczekać 3 miesiące - ale czy nie ma znaczenia jak długo przyjmowało się tabletki? Kobiety, które brały rok, dwa, trzy, a kobiety, które przyjmowały je 2 miesiące? Proszę o odpowiedź.

Witam! Obecnie pomiędzy zakończeniem stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej a rozpoczęciem starań o dziecko zaleca się kilkumiesięczną przerwę (najczęściej 3 miesiące). Przerwa ta pozwoli na stabilizację hormonalną oraz zmniejsza ryzyko ewentualnej ciąży mnogiej. Dlatego proponuję poczekać jeszcze trochę i zacząć starania od 4. cyklu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Czas stosowania antykoncepcji nie zmienia znacznie zaleceń. Pozdrawiam serdecznie!