Antykoncepcja hormonalna - jak długo żyją plemniki?

Witam. Mam 21 lat, tabletki antykoncepcyjne stosuję od prawie 2 lat. Zawsze były brane regularnie, o godzinie 23 (jest to moja ostatnia czynność przed snem). Przeważnie blister rozpoczynałam w niedzielę, ale chcąc przesunąć miesiączkę w wyniku pewnych okoliczności, wzięłam tabletkę 1 dzień wcześniej, czyli w sobotę rozpoczęłam nowe opakowanie. Tabletki brałam regularnie, w piątek kochałam się ze swoim narzeczonym, po stosunku zgodnie z wybijającą na zegarze godziną 23 wzięłam 7 tabletkę z blistra. W sobotę zapomniałam wziąć 8, zdarzyło mi się to pierwszy raz w życiu, pominiętą tabletkę przyjęłam razem z 9. Teoretycznie wiem, że pominięcie tabletki w 2 tygodniu można określić jako te "najbardziej bezpieczne". Jednakże ja bym chciała wiedzieć, czy istnieje w ogóle ryzyko zajścia w ciążę przez pominięcie 1 tabletki niezależnie czy byłaby to tabletka z 1, 2 czy 3 tygodnia? I mam jeszcze pytanie z czystej ciekawości: Plemniki generalnie w drogach rodnych kobiety żyją około 72h, stosując antykoncepcję hormonalną jak długa jest ich żywotność?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli minęło mniej niż 12 godzin od kiedy pominie się tabletkę, skuteczność antykoncepcyjna preparatu jest zachowana. Szczególnie duże ryzyko zajścia w ciążę występuje wtedy, gdy pominie się tabletki na początku lub na końcu opakowania.

Podczas antykoncepcji dochodzi do zagęszczenia śluzu w drogach rodnych kobiety – plemniki nie mogą się poruszać, grzęzną w śluzie. Czas przeżycia plemników w pochwie zależy m.in. od pH - w okresie płodnym mogą przeżyć nawet 4 doby (ponieważ są dobre wtedy najlepsze warunki). Dlatego w czasie antykoncepcji hormonalnej przeżywają jednak nieznacznie krócej.

Serdecznie pozdrawiam!