Aseptyczne zapalenie stawu biodrowego i wynik morfologii krwi u dziecka

w związku z podejrzeniem ponownego aseptycznego zapalenia stawu biodrowego mojej córeczce (1 rok 9 mcy) zlecono morfologię krwi z rozmazem,Ob,CRP,RF i Aso. Wszystkie wyniki w normie poza liczą limfocytów w rozmazie: Limfocyty 18.0% limfocyty pobudzone 19,0% gdzie norma jest do 5%,za kilka dni mamy powtórzyć badania,ale lekarz sam za bardzo nie wiedział jak zinterpretować wyniki.ma nieznacznie podwyższoną hb 34,0 g/ml i lekko obiżone PDW 10,00%,2mce temu też zapalenie stawu.Brak innych objawów/

Witam! Na wstępie muszę zaznaczyć, że trudno jest interpretować pojedynczy składowe rozmazu układu białokrwinkowego. U dziecka w tym wieku poziom limfocytów powinien być generalnie wyższy niż poziom neutrofili (normy zawarte w badaniach są normami dla całej populacji, bez podziału na wiek dziecka). Przy prawidłowym OB i CRP ryzyko zapalenia stawu jest mało prawdopodobne, dlatego warto ponownie wykonać rozmaz układu białokrwinkowego. Najlepiej aby było to badanie wykonywane manualnie, jest ono bowiem o wiele bardziej dokładne niż wynik uzyskiwany z analizatorów automatycznych.