Asymetria u 7-tygodniowego chłopca

Asymetria u 7-tygodniowego chłopca? Na ostatniej wizycie u pediatry lekarka, po położeniu synka na plecach, stwierdziła, że nie leży on prosto i wypisała skierowanie do neurologa, twierdząc, że ma asymetrię. Co to takiego? Czy rzeczywiście można stwierdzić asymetrię na podstawie chwilowego leżenia?

Magdalena Mroczek

Asymetria nie jest pojęciem medycznym, a jedynie może nasuwać podejrzenie nieprawidłowości (może też być tak, ze asymetria spowodowana była chwilowym ułożeniem dziecka, a nie chorobą). Aby wyjaśnić co może być jej przyczyną najlepiej skonsultować się z neurologiem.

Tak.
Oczywiście to przypuszczenie stad zalecono konsultację specjalistyczną.
Oceny szczegółowej sytuacji dokona neurolog dziecięcy i podejmie także decyzje czy konieczne jest wdrożenie rehabilitacji.

Pozdrawiam ciepło

Asymetria to pewnego rodzaju "skrzywienie". Może być widoczna, kiedy dziecko leży, ale także w czasie jego spontanicznych ruchów, np. kiedy obraca głowę czy całe ciało tylko (lub chętniej) w jedną stronę, czy nierównomiernie używa rączek, ma niesymetrycznie przykurczone nóżki itp.
Skutkiem asymetrii może być późniejsze nabywanie umiejętności ruchowych, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą, czy dziecko wymaga wprowadzenia ćwiczeń. Można udać się do neurologa lub lekarza rehabilitacji.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/