Badania eeg w nerwicy sytuacyjnej

Bardzo proszę o interpretację badania eeg głowy córki, która ma 10 lat. Trafiła do szpitala z dusznościami i stwierdzono u niej nerwicę sytuacyjną. Z badania eeg głowy wynika: "Czynność podstawowa o prawidłowej organizacji przestrzennej. W odprowadzeniach ciemieniowo-potylicznych utworzona jest ze składnika alfa 9-9,5 Hz o amplitudzie do 100 uV ze składnika beta oraz ze składnika theta 6-7 Hz o amplitudzie tła. Rz prawidłowa. Na tym tle rejestrują się w lewej okolicy skroniowej pojedyncze i w grupach fale wolne theta 5-5,5 Hz, a także pojedyncze zespoły fali ostrej z falą wolną delta 2,5-3Hz. Zmiany te mają skłonność do propagacji na lewą okolicę ciemieniowo-potyliczną. Hv nasila zmiany, ujawniając ich skłonność do uogólniania się. FS nie aktywuje zmian." Bardzo proszę o odpowiedź, czy wynik jest zły, czy też nie ma konieczności podjęcia leczenia.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W przedstawionym badaniu eeg rzeczywiście są pewne odchylnia, ale badanie eeg jest badaniem bardzo niespecyficznym, dlatego samego "wyniku się nie leczy". Wszystko zależy od obrazu klinicznego, czy są incydenty odpowiadające klinicznie napadom padaczkowym, dopiero wtedy moszna rozważać włączenie leczenia przeciwpadaczkowego. By to ustalić, potrzebny jest bardzo dokładny wywiad. Z Pani opisu wynika, że na razie rozpoznano nerwicę sytuacyjną, dlatego najprawdopodobniej zalecono psychoterapię. Proponuję prócz tego dalszą obserwację córki i okresową kontrolę neurologa.

Sserdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!