Badania genetyczne przed zajściem w ciążę

Chciałabym się dowiedzieć, w jaki sposób uzyskać skierowanie na badania genetyczne dla mnie i dla męża. Czy takie skierowanie może dać lekarz ginekolog (jeżeli nie to kto)? Czy te badania są płatne? Gdzie najlepiej wykonać takie badania? Chcielibyśmy starać się o dziecko. Mąż od trzech lat przyjmuje Betaferon, choruje na stwardnienie rozsiane. Wcześniej mówiono nam, że w okresie brania leku zajście w ciąże jest wykluczone. Obecnie zmienił się lekarz, który twierdzi, że możemy starać się o dziecko, ponieważ w przypadku mężczyzny to nie przeszkadza. Ja od 13 roku życia choruję na cukrzycę insulinozależną, przeszłam też w dzieciństwie operację biodra i kręgosłupa. Obecnie mam 30 lat. U męża w rodzinie nic nie wiadomo o chorobach genetycznych. W mojej występuje cukrzyca i problemy z narządami ruchu. Czy takie czynniki mogą być wskazaniem do badań genetycznych. Proszę o jak najbardziej wyczerpującą odpowiedź i z góry dziękuję.

Witam serdecznie!
Skierowanie do poradni genetycznych może wystawić zarówno ginekolog, jak i lekarz medycyny rodzinnej. W Państwa przypadku nie widzę jednak bezpośrednich wskazań do konsultacji z genetykiem. Ryzyko rozwoju cukrzycy u dziecka, którego matka choruje na nietolerancję glukozy wynosi 2,5%. Nie napisała Pani, jaka choroba ortopedyczna została u Pani rozpoznana. Informacja o przebytej operacji kręgosłupa jest tu niestety niewystarczająca.
Przyjmowany przez męża lek należy do kategorii C. W grupie tej znajdują się leki, które w trakcie badań klinicznych na zwierzętach okazały się szkodliwe dla płodu oraz takie, które nie mają wiarygodnych danych z obserwacji stosowania u ludzi. Leki z tej grupy stosuje się jedynie wtedy, gdy w opinii lekarza spodziewana korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu. Kategoria ta odnosi się jednak wyłącznie do kobiet. Brak jest obiektywnych danych na temat wpływu na leku na męskie komórki rozrodcze. Producent nie podaje wskazań do abstynencji w czasie przyjmowania leku przez mężczyznę. Chcąc jednak zminimalizować negatywny wpływ na rozwijający się płód warto odstawić lek 3 miesiące przed rozpoczęciem prób poczęcia.

Pozdrawiam