Badania kontrolne a zarażenie krztuścem niemowlaka

Mam wyniki badań znajomej która być może zarazila krztuscem moja 3miesięczna córkę. Proszę o interpretację. Metoda przeciwciala p/toksynie krztuscowej ELISA 1. IgA wynik badan 19,57 IU/ml <12 jest wynik ujemny. 2. IgG wynik badan powyżej 200 (powyżej zakresu pomiarowego) gdzie zakres ref. <40 ujemny <40 , watpliwy 40-100, dodatni >=100. 3. IgM wynik badań ujemny gdzie zakres ref . <0,8 jest ujemny , watpliwy 0,8-1,1, a dodatni >1,1 . Proszę o odpowiedź o czym świadczą te wynikiB

Lek. Tomasz Budlewski

igm nie ma wyniku, wysokie igg świadczy o dawnym kontakcie z drobnoustroju, a igA moze być wątopliwe lub dodatnie co by swiadczyło o świeżym zakażeniu, proszę koniecznie udać się do lekarza rodzinnego.