Badania na uszkodzenie mózgu

Mój tata ma 42 lata, w śpiączce jest z powodu zatrzymania krążenia od 5 dni, jest na respiratorze, nie reaguje na próby wybudzania, nie reaguje na żadne bodźce zewnętrzne, ma zamknięte oczy, do tego dołączyła się gorączka. Lekarze mówią o trwałym uszkodzeniu mózgu i że z tego stanu może nie wyjść. Tata nie miał robionych żadnych badań świadczących o uszkodzeniu mózgu. Czy tata powinien mieć zrobione jakieś badania stwierdzające uszkodzenie mózgu? Jak długo może być w stanie śpiączki? Jak można mu pomóc na tym etapie choroby? :(

Witam!
Nagłe zatrzymanie krążenia może prowadzić do niedotlenienia tkanki mózgowej. Ryzyko wzrasta szczególnie wraz z czasem trwania braku krążenia. Na skutek niedokrwienia mózgu może w nim dochodzić do nieodwracalnych zmian, skutkujących różnego stopnia deficytami neurologicznymi, zaburzeniami świadomości (np. śpiączką) a nawet śmiercią. W sytuacji Pani/Pana taty konieczna jest konsultacja neurologiczna i badanie neurologiczne. Jeśli nie było takiej konsultacji (co jest mało prawdopodobne) to można o nią poprosić. Z badań dodatkowych można wykonać EEG oraz multimodalne potencjały wywołane. Rzadziej wykonuje się ocenę krążenia mózgowego czyli przezczaszkową ultrasonografię Dopplerowską, scyntygrafię perfuzyjną mózgu, angiografia mózgowa (zalecana aortoarteriografia).
W zasadzie w tej chwili możliwości postępowania diagnostycznego czy terapeutycznego są bardzo ograniczone. Proponuję rozmawiać bezpośrednio z lekarzem prowadzącym. Pozdrawiam serdecznie!