Czy możliwy jest udar mózgu po zawale?

Witam. Trochę ponad 3 miesiące temu miałem zawał. Dostałem stent i drugą szansę. Pytanie dotyczy jednak nie serca a mózgu. Czy jest sposób na sprawdzenie, czy żyły doprowadzające krew do głowy są drożne. Po zjedzeniu śledzi w oleju, innym razem wołowiny albo czipsów, mam złe samopoczucie. Nie są to sprawy żołądkowe. Czuję się jakby otępiały, czasem zaczyna boleć mnie głowa. Boję się że może czekać mnie udar. Czy można temu zapobiec, sprawdzić drożność żył i ewentualnie założyć stent zanim jeszcze dojdzie do wylewu? Dziękuję

Przebyty zawał serca zwiększa ryzyko udaru mózgu. Czynniki ryzyka obu chorób sa podobne. Aby sprawdzić drożność naczyń doprowadzających krew do mózgu oraz naczyń mózgowych wystarczy wykonać badanie USG -dopplerowskie. Do oceny naczyń szyjnych - Duplex tt. szyjnych i kręgowych, do oceny naczyń mózgowych - badanie przezczaszkowej ultrasonografii dopplerowskiej (TCD).
W przypadku zwężenia tych tętnic > 70% możliwa jest operacja udrożnienia.

Witam!
Przebyty zawał m. sercowego nie zabezpiecza przed udarem mózgu. Bardzo duży odsetek udarów niedokrwiennych mózgu ma przyczynę "sercową". Jednak po implantacji stentów najprawdopodobniej pobiera Pan profilaktycznie leki zmniejszające lepkość krwi lub wręcz przeciwkrzepliwe, które zmniejszają ryzyko incydentów naczyniowych mózgu i serca. Profilaktyczne badanie to MR lub TK-angiografia.
Powodzenia
W. Łuczkowski.