Co znaczy wynik badania angio-MR naczyń wewnątrzczaszkowych?

Badanie Angio-MR naczyń wewnątrzczaszkowych: Badania na okolicznosc długotrwalych bólow glowy czesci potylicznej, pulsowania glowy, zatkanych uszu, mroczkow, krecenia w glowie. -W badaniu nie uwidoczniono tętnic łączących tylnych. -Hipoplastyczny odcinek A1 lewej przedniej tetnicy mózgu. -Hipoplastyczna prawa tętnica kręgowa- odmiany anatomiczne. Po za tym tętnice szyjne wewnetrzne w odcinku wewnątrzczaszkowym, tętnice srodkowe mozgu, poza wyzej wymienioną odmianą, tetnice przednie mózgu , tętnica łącząca przednia, tętnice kręgowe (dominujaca lewa), tętnica podstawna, tętnice móżdzkowe górne, tętnice tylne mózgu badaniu Angio-MR w zakresie możliwym do oceny sa prawidłowe. W strukturach mózgu, pnia mózgu oraz móżdzku w sekwencji FLAIR bez kontrastu, bez uchwytnych zmian ogniskowych, bez cech obrzęku. Układ komorowy nieposzerzony , nieprzemieszczony. Przestrzenie płynowe przymózgowe w normie.

Wynik badania sugeruje wrodzone wady tętnic mózgowych. Hipoplazja tętnic polega na niedostatecznym wykształceniu się naczynia, tzn. tętnica jest węższa od prawidłowej. Opisywany brak sygnału z tętnic łączących tylnych może sugerować ich aplazję czyli niewykształcenie naczynia (wrodzony brak naczynia),
Powyższe patologie mogą być przyczyną opisywanych przez Pana objawów.
Takie wady tętnic mózgowych mogą zwiększać ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu. Powinien Pan skonsultować się z neurologiem specjalizującym się w chorobach naczyniowych mózgu w celu ustalenia dalszego postępowania i wdrożenia profilaktyki udaru mózgu.
Warto wykonać również badanie przezczaszkowej ultrasonografii dopplerowskiej oby ocenić prędkość i kierunek przepływu krwi w opisywanych naczyniach.
Wskazane jest również badanie Duplex tętnic szyjnych i kręgowych aby wykluczyć obecność patologii naczyniowej w tej lokalizacji.
Powinien Pan również wyeliminować lub kontrolować ewentualne inne czynniki ryzyka chorób naczyniowych np. palenie, hipercholesterolemia, nadwaga itp