W angio MR głowy nie uwidoczniono tętnic tylnych łączących

Witam. Miałam wykonane angio - Mr głowy, bo podejrzewano u mnie zaburzenia naczyniowe. Wynik jest prawidłowy poza zapisem "Nie uwidoczniono tętnic tylnych łączących". Zrobiłam jeszcze angio - Ct. Wynik jest identyczny. Co to oznacza? Czy nie mam tych tetnic? Dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie,

Może ma Pani mówiąc kolokwialnie taką urodę anatomiczną tętnic tylnych łączących. Sugeruje idąc się do lekarza prowadzącego czyli zlecającego badania w celu konsultacji i ustalenie dalszego postępowania.

Pozdrawiam.

Krążenie mózgowe zabezpieczone jest przez 4 tętnice , które doprowadzają krew do mózgu; 2 tętnice szyjne i 2 tętnice kręgowe.
Na podstawie mózgu łączą się one ze sobą za pomocą właśnie tętnic łączących tworząc koło tętnicze Willisa. Ma to na celu zapobiec niedokrwieniu mózgu, tzn w przypadku zamknięcia czy zaburzonego przepływu w którejś z tętnic krew dopłynie do danej części mózgu z pozostałych. Oczywiście jest to układ niedoskonały i jak wiadomo udary niedokrwienne mózgu są trzecią przyczyną zgonów na świecie ( wg niektórych danych).
Zdarza się, że którejś z tętnic np łączących nie ma i jest to odmiana rozwojowa.
Oczywiście to, że nie ma tętnic łączonych nie powoduje zaburzeń ukrwienia mózgu.
O naczynia musi Pani "dbać" jak każdy. Udar najczęściej jest konsekwencją chorób sercowo-naczyniowych, z których najczęściej wymienia się nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, hipercholesterolemię. Poza tym ważnym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów, cukrzyca i miażdżyca tętnic domózgowych.