Badania PSA w diagnostyce chorób prostaty

Mam 49 lat. W kwietniu tego roku miałem zbadany poziom PSA, który wynosił 0,78. Ponieważ urolog zdiagnozował wtedy stan zapalny prostaty, postanowiłem teraz sprawdzić poziom PSA ponownie. Niestety - jakoś tak wyszło, że zrobiłem badanie w innym laboratorium. Wynik jest 0,97. Trochę mnie to zaintrygowało - spodziewałem się, że jestem już wyleczony i poziom PSA będzie niższy. Ale - ponieważ to badanie zrobiłem w innym laboratorium - postanowiłem je powtórzyć jeszcze raz w tym samym laboratorium co pół roku temu. No i teraz jestem w zupełnej kropce - bo wynik jest 1,12. Między tymi badaniami minęły 4 dni i nie było żadnych (znanych mi powodów) mogących ten poziom zmienić (typu masaż prostaty, badanie, ejakulacja itp.). Czy jest jakieś wytłumaczenie tej sytuacji? Jaka jest dokładność powszechnie stosowanych metod pomiaru stężenie PSA? Czy jest możliwe, aby poziom PSA zmieniał się tak w wyniku jakiś schorzeń? Czy też - po prostu taki jest "rozrzut" badań? Aktualnie nie odczuwam żadnych dolegliwości. Cytat z aktualnego badania: "stercz 45 x 34 mm, objętość 26 cm3, gładki, elastyczny, płaski, wtopiony w otoczenie". Andrzej

MĘŻCZYZNA, 49 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Lek. Marcin Buczek
55 poziom zaufania

Szanowny Panie,

niestety tak już jest, że często normy i czułość  wykonywanych badań laboratoryjnych, nie tylko PSA, różnią się w zależności od laboratorium, które dany test wykonywało. Na szczęście nie są to na tyle istotne różnice, żeby od laboratorium zależało wykrycie lub niewykrycie choroby. 

Samo badanie PSA nie jest w stanie wykryć chorób prostaty. Często jego poziom bywa powiększony u osób zdrowych z powodu ejakulacji, masażu, zapalenia itp. Wymaga dodatkowych badań potwierdzających. Dlatego badanie to nie uzyskało statusu istotnego badania przesiewowgo, jak to ma się w przypadku cytologii w celu wykrycia raka szyjki macicy, czy mammografii w celu wykrycia raka piersi. Jego wynik nic nie przesądza i jest raczej badaniem pomocniczym.

Istotna wartość badania PSA to poziom powyżej 4,0 ng/ml, a żaden Pana wynik nie przekroczył tej wartości. Biorąc pod uwagę także brak jakichkolwiek objawów oraz dobry wynik USG, nie powinien się Pan zamartwiać. Proszę jednak pamiętać o kontroli gruczołu krokowego w późniejszych latach.

Lekarz w Szpitalu Klinicznym im. Dzieciątka Jezus w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty