Badania TSH a starania o dziecko

Staram się z mężem od pół roku o dziecko. Badanie TSH powtórzone dwukrotnie wykazało: najpierw 3,28 a za drugim razem 2,4 (przy normie do 4,2; ft3,ft4,anty-tpo i anty-tg w normie). Pani endokrynolog powiedziała mi, że moje wyniki nie przeszkadzają w zajściu w ciąże. Jednak mówi się, że dobrze jak TSH jest poniżej 2,5 a najlepiej w okolicy 1. Czy nie powinnam dostać leków na obniżenie TSH?

Dzień dobry,

Ma Pani rację , zaleca się, aby TSH było poniżej 2,5 w przypadku kobiet starających się o dziecko i będących w ciąży. Optymalne TSH to tak między 1-1,5. Po zbadaniu Pani i rozmowie z endokrynologiem w razie potrzeby mozna rozważyć włączenie małej dawki leku, ale na chwilę obecną nie jest to bezwzględnie konieczne. Proszę regularnie kontrolować stężenie TSH i być pod kontrolą endokrynologa. W ciąży zapotrzebowanie na hormony tarczycy nieco się zmienia , więc hormony należy kontrolować nieco częściej. Życzę Pani powodzenia ww staraniach się o dzidziusia!

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz