Badanie anty-TPO a Hashimoto

Witam, mam 62 lata zrobiłam badania tarczycy, otrzymałam wynik anty TPO 160 (przy normie do niespełna 6). Pozostałe wskaźniki są w normie. Czy otrzymany wynik może świadczyć o chorobie Hashimoto? Jakie dalsze kroki powinnam podjąć. Pozdrawiam

Witam,

Wynik badania wskazuje na przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Może on świadczyć o chorobie Hashimoto. Na szczęscie na razie nie ma Pani niedoczynności tarczycy, co nie oznacza, że się ona w niedługim czasie rozwinie. W literaturze opisywano jednak przypadki osób, które pomimo wysokiego miana przeciwciał nie rozwinęły niedoczynności, a więc przy odrobinie szczęście być może i Pani znajdzie się w tej grupie. Proszę się zbytnio nie stresować (stres zwiększa ryzyko chorób autoimmunologicznych) i co jakiś czas oznaczać TSH - wystarczy raz na 3-6 miesięcy lub wcześniej, jeśli zauważy Pani coś niepokojącego w samopoczuciu. W razie potrzeby rozpocznie się leczenie, które nie jest uciążliwe ( 1 tabl dziennie).

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz