Badanie d-dimerów a ryzyko zakrzepicy żył głębokich

Moj wynik d dimery z roku 2014 wynius 441/52ng ml norma 500 ng /ml a styczniowy 2015 spadł juz ale wynik ma pani doktor i mam pytanie czy wszesniejszy wynik juz by pokazal ze jest zakrzepica zył glebokich . Mam cwiczenia konczyn dolnych .Odstawilam tabletki antykopcyjne juz 3miesiace temu nogi nie puchna niema bolow .Moge spac spokojnie .Ale zmartwilam sie tym pierwszym wynikiem ze to byla zakrzepica zyl glebokich . Jeszcze jedno czasem mam zawroty glowy zalezy od pogody dzis cisnienie niskie .

Sam podwyższony wynik D-dimerów nie potwierdza zakrzepicy żył, natomiast wynik w normie ją wyklucza. Złotym standardem potwierdzającym zakrzepicę żył głębokich jest USG Doppler układu żylnego kończyn dolnych. Nawet jeśli "podejrzany" epizod wystąpił kilka miesięcy temu, proponuję wykonać wspomniane USG, aby ocenić stan żył (w USG widać również uszkodzenia, które powstały po częściowej rekanalizacji żył).