Dlaczego odczuwam takie zaburzenia pracy serca?

Dzień dobry od dłuższego czasu chociaż raz dziennie czuje jakby moje serce się przestawiało nie wiem jak to opisać w tym czasie nie mogę przez sekundę złapać oddechu. Mierzyłam sobie dzisiaj ciśnienie bo mam niskie i odczuwam ból głowy i tak jak nigdy parę razy pod rząd pokazało się serce tak jak by z liniami serca w opisie ciśnieniomierza pisało że są to zaburzenia rytmu serca. Robiłam z rok temu EKG i też już to występowało ale nic się nie pokazało. Zazwyczaj przeskakuje na chwilę jak już leżę wieczorem.
KOBIETA, 30 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Opisane przez Panią objawy, jak odczucie "przestawiania się" serca i chwilowa niemożność złapania oddechu, mogą być dość niepokojące, zwłaszcza gdy towarzyszy im obserwacja na ciśnieniomierzu sugerująca zaburzenia rytmu serca. Zrozumiałe jest Pani zaniepokojenie, szczególnie jeśli objawy te utrzymują się przez dłuższy czas.

Czasami na wynikach EKG nie udaje się uchwycić sporadycznie pojawiających się zaburzeń rytmu, zwłaszcza gdy nie występują one w trakcie badania. W takim przypadku, jeśli objawy są uciążliwe i powtarzają się regularnie, dobrym pomysłem byłoby wykonanie dłuższego monitorowania pracy serca za pomocą Holtera EKG. Jest to przenośne urządzenie rejestrujące aktywność serca przez 24 godziny lub dłużej, co zwiększa szansę na udokumentowanie nieregularnych rytmów serca.

Występowanie niskiego ciśnienia i bólu głowy również może być istotne, gdyż takie objawy mogą wiązać się z różnymi stanami zdrowia. Czasem problemy z ciśnieniem i zaburzenia rytmu serca mogą współistnieć, wzajemnie na siebie wpływając.

Biorąc pod uwagę Pani dolegliwości, zdecydowanie warto skonsultować się ponownie z lekarzem. Może to być lekarz rodzinny, który na podstawie aktualnych objawów i historii medycznej może zdecydować o dalszych krokach, prawdopodobnie warto będzie odwiedzić również specjalistę kardiologa.

Dodatkowo, w zależności od oceny lekarskiej, mogą zostać zalecone inne badania, takie jak echokardiografia (USG serca), która pozwala ocenić strukturę serca i jego funkcjonowanie, czy badania laboratoryjne, które mogą wykryć inne czynniki mogące wpływać na pracę serca, np. poziom elektrolitów, funkcję tarczycy.

Zachęcam również do przeczytania artykułów na ten temat wylistowanych poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-rytmu-serca

https://portal.abczdrowie.pl/holter-ekg-jak-je-dobrze-wykonac

https://portal.abczdrowie.pl/pomiar-cisnienia-tetniczego-krwi

https://portal.abczdrowie.pl/badania-serca

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka

Mam nadzieję, że szybko uda się znaleźć przyczynę Pani dolegliwości i odpowiednie metody leczenia, które przyniosą ulgę i poprawę samopoczucia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.