Badanie hormonalne u 23-letniej kobiety

Proszę o interpretacje wyników TSH 3,024. Norma 0,270 - 4,200 FT3 6,74 norma 3,95 - 6,80 FT4 19,59 norma 12,00-22,00 Mam 22 lata. Objawy: Depresja, nocne poty, bezsenność, brak koncentracji, ciągle mi zimno mimo ze jest ciepło, sucha skora, większy apetyt i jeszcze kilka innych. Czy powinnam udać sie do endoklrynologa? Lekarz rodzinny stwierdzi pewnie ze to dobre wyniki, ale ja się interesuje tematem i w moim wieku takie TSH nie jest ok. Ogólnie trafiłam do psychiatry przez depresje. Pomocy

Dobry wieczór,

W Pani wieku średnie stężenie TSH dla populacji osób zdrowych jest nieco niższe. Jeśli planuje Pani ciążę, to już teraz należy włączyć leczenie L-tyroksyną , aby TSH obniżyć poniżej 2,5, optymalnie 1-1,5. Z uwagi na zgłaszne objawy warto oznaczyć sobie stężenie przeiwciał antyTPO i aTG, a w razie ich podwyższonego miana skontaktować się z lekarzem, który oceni zasadność ewentualnej suplementacji L-tyroksyną. Proszę zwrócić uwagę, że niektóre leki przeciwdepresyjne wpływają na stężenie TSH we krwi, co należy również brać pod uwagę w terapii depresji.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz

odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza