Badanie hormonów kory nadnerczy

Mam bardzo ważne pytanie, mianowicie jak wygląda badanie kory nadnerczy? Gdzie można je zrobić (mieszkam 60 km od Bydgoszczy). Prosze o pilny kontakt.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Nie wiem, niestety, z jakiego powodu mają być wykonywane badania. Z tego, co wywnioskowałam z tytułu - chodzi Pani/Panu o badania hormonalne (w diagnostyce chorób nadnerczy wykonywane są także badania obrazowe, jak na przykład tomografia komputerowa, czy rezonans magnetyczny).
W korze nadnerczy produkowane są 3 grupy hormonów - glikokortykosteroidy (należy do nich kortyzol), mineralokortykosteroidy (głównie aldosteron) i androgeny nadnerczowe.

Jeśli lekarz podejrzewa zaburzenia w wydzielaniu kortyzolu, to kieruje na badania, w trakcie których pacjentowi oznacza się stężenie tego hormonu we krwi (zazwyczaj rano i wieczorem), a także w moczu (do badania wykorzystywana jest próbka uzyskana z tzw. dobowej zbiórki moczu). W moczu określa się również stężenie tzw. 17-ketosteroidów. We krwi bada się również tzw. ACTH, aby dowiedzieć się, czy ewentualny nadmiar lub niedobór hormonów nadnerczy wynika z ich choroby, czy z nieprawidłowego funkcjonowania kontrolującej nadnercza przysadki mózgowej. Innym badaniem jest test hamowania deksametazonem – polega on na tym, że przed snem pacjent przyjmuje zleconą przez lekarza tabletkę, a rano ma pobieraną krew i oznaczane w niej stężenie kortyzolu.
Pozostałe hormony kory nadnerczy również oznacza się na podstawie analiz krwi oraz moczu.

Rodzaj badań, które będzie trzeba wykonać zależy od tego, jaką chorobę nadnerczy podejrzewa u Pani/Pana lekarz.

Pozdrawiam serdecznie.