Badanie kręgosłupa metodą rezonansu magnetycznego

witam i pozdrawiam badanie MR wykazuje spłycenie fizjologicznej lordozy kregosłupa ledzwiowego. Na poziomie przestrzeni miedzykregowej L5/S1 uwidoczniła sie posrodkowa przepuklina krazka miedzykregowego w fazie ekstruzji,skierowana w lewo przylegajaca do lewego korzenia S1 Na wysokosci L4/L5 znajduje sie posrodkowo-lewoboczna przepuklina krazka w fazie protruzji,modelujaca worek oponowy i lewy korzen L5 Oraz drobne guzki schmorla. Prosze o krotki opis czy jest to cos powarznego pozdrawiam
ponad rok temu
Lek. Magdalena Pikul
88 poziom zaufania

Witam!
Opisane zmiany mogą być przyczyną dolegliwości bólowych. Można rozważyć konsultację neurochirurgiczną celem oceny zmian pod kątem ewentualnego zabiegu operacyjnego. Istnieje bowiem ryzyko, że dolegliwości bólowe będą się nasilać z czasem.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Analiza wyniku badania kręgosłupa metodą rezonansu magnetycznego

Wynik rezonansu odcinka C. Proszę o ocenę jego stanu. Spłycona lordoza szyjna z tendencją do ustawienia kyfotycznego poniżej C3. Krążki międzykręgowe C2 - c7 w różnym stopniu obniżone o cechach dehydratacji, najbardziej nasilone w odcinku C4-C7. Płytki graniczne trzonowatym odcinku sklerotyczne z osteofytozą dokanałową i dootowrowa na poziomie C7. Pogrubiałe więzadło podłużne tylne w odcinku C4-C7. Całkowite zniesienie przedniej przestrzeni płynowej przedrdzeniowej z impresja rdzenia kręgowego w tym odcinku. C5-C6 centralna PJM z przerwaniem pierścienia włóknistego i impresja worka oponowego.

KOBIETA, 54 LAT ponad rok temu

Spłycona lordoza szyjna z tendencją do ustawienia kyfotycznego ponizej C3. -To skrzywienie kręgosłupa odcinka szyjnego w drugą stronę niż ustawienie fizjologiczne, czyli z wybrzuszeniem do tyłu (garb), a nie jak powinno być naturalnie do przodu. Taki stan powstaje w przypadku nadmiernego przeciążenia kręgosłupa. Krążki międzykręgowe C2-C7 w rożnym stopniu obniżone o cechach dehydratacji, najbardziej nasilone w odcinku C4-C7. - Oznacza spłaszczenie i odwodnienie krążków międzykręgowych (dysków) zwłaszcza między kręgami 4 a 7. Płytki graniczne trzonów, w tym odcinku sklerotyczne z osteofytozą dokanałową i dootworowa na poziomie C7. - Brzegi kręgów zmienione przez nadmierne uwapnienie z wystającymi kostnymi zgrubieniami w stronę kanału kręgowego oraz otworów kręgowych, którymi biegną korzenie nerwowe. Pogrubiałe więzadło podłużne tylne w odcinku C4-C7. - Oznacza zgrubienie na odcinku od 4 do 7 kręgu zapewne na podłożu przewlekłego stanu zapalnego pasma łącznotkankowego biegnącego po tylnej części kręgosłupa. Całkowite zniesienie przedniej przestrzeni płynowej przedrdzeniowej z impresją rdzenia kręgowego w tym odcinku. - Oznacza zanik przestrzeni płynowej między radzeniem kręgowym a oponą twardą z uciskiem na rdzeń kręgowy. C5-C6 centralna PJM z przerwaniem pierścienia włóknistego i impresja worka oponowego. - To przepuklina jądra miażdżystego (centralnej części krążka międzykręgowego - dysku) wypuklająca się pośrodkowo, z uszkodzeniem pierścienia włóknistego (otoczki krążka międzykręgowego) w zakresie kręgu 5 i 6. Stan odcinka szyjnego kręgosłupa nie jest zadowalający. Jeśli związane są z tym stanem silne dolegliwości bólowe lub wypadowe neurologiczne (niedowłady, osłabienie mięśni, drętwienia) możliwe, że konieczne okaże się leczenie operacyjne głównie przepukliny jądra miażdżystego na poziomie 5-6. Na pewno radziłbym w tej sprawie jeszcze skonsultować się z neurochirurgiem oprócz oczywiście konsultacji neurologicznej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa

Odebrałam wynik rezonansu a brzmi on mianowicie : Na poziomie L5/S1 widoczne centralne uwypuklenie krążka m/k z modelowaniem worka oponowego. Częściowa dehydratacja krążka m/k .
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty