Zapytaj lekarza

7 4 2 , 5 8 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badanie posiewu nasienia i moczu

Witam, mąż odebrał wyniki badania na posiew nasienia. Poproszę o opinie. Dodam, że leczony był rownież na zapalenie prostaty. Czy jedno moze miec związek z drugim? Jeśli tak to na jakiej zasadzie? Posiew moczu w normie. Erytrocyty w moczu wyługowane 5-10. Będę wdzieczna za szybką odpowiedź. Oto wynik posiewu nasienia: Enterococcus faecalis 10^5/ml HLSR. Co dalej?
MĘŻCZYZNA, 38 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Witam!
Posiew nasienia zlecany jest zazwyczaj w toku diagnostyki niepłodności. Badanie to ma wyjaśnić, czy przyczyną złej jakości nasienia nie są drobnoustroje - jak bakterie czy grzyby bytujące w drogach moczowych. Prostata jest jakby jedną ze "stacji" dróg moczowych - biegnie przez nią cewka moczowa, a nasienie w trakcie wytrysku wydostaje się właśnie przez cewkę. Stąd zakażenie bakteryjne prostaty może wpłynąć na wynik posiewu nasienia. Przytoczony przez Panią wynik może wskazywać na zakażenie bakteryjne. Wspomina Pani, że mąż miał zdiagnozowane zapalenie prostaty. Jest to jedna z trudniejszych do leczenia infekcji, ze względu na utrudnione "przechodzenie" antybiotyków do prostaty. Stąd zdarzają się niepowodzenia leczenia oraz nawroty dolegliwości. Niewykluczone, że wynik ten może też świadczyć o niedostatecznym przygotowaniu higienicznym do pobrania nasienia lub zanieczyszczenia wnętrza pojemnika rękami. Wynik ten powinien zinterpretować lekarz kierujący na badanie biorąc pod uwagę historię dolegliwości i objawy. W razie rozpoznania infekcji przepisuje się antybiotyk zgodnie z wynikiem antybiogramu (oznaczenia wrażliwości na poszczególne antybiotyki), Podejrzewam że zrobiła Pani literówkę i chodzi o Enterococcus Feacalis HLAR - oznacza to, że wyhodowany szczep bakterii ma dużego stopnia oporność na antybiotyki z grupy aminoglikozydów. Mogłoby to tłumaczyć wcześniejsze niepowodzenie leczenia.
Jeśli chodzi o erytrocyty wyługowane w osadzie moczu, ich obecność może wskazywać na obecność kłębuszkowego zapalenia nerek, które często przebiega bezobjawowo. Wymaga to jednak wykonania dodatkowych badań. Proszę pokazać ten wynik lekarzowi prowadzącemu lub rodzinnemu.

Lekarz w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy