Badanie rtg kręgosłupa LS - ból u dołu kręgosłupa, trwający ponad miesiąc

Witam! Ponad miesiąc temu zaczęłam sama ćwiczyć callanetics w domu i po kilku dniach zaczął boleć mnie strasznie kręgosłup. Stosowanie leków przeciwbólowych nie przyniosło ulgi. Dlatego udałam się do lekarza, który przepisał silniejsze leki i proponował zwolnienie, jednak nie poszłam na zwolnienie. Po 2 tygodniach od wizyty u lekarza ból dalej się utrzymywał, szczególnie przy leżeniu i siedzeniu. Gdy po dłuższym siedzeniu zasłabłam, udałam się ponownie do lekarza, który przepisał zastrzyki przeciwzapalno-przeciwbólowe oraz witminę B6, dał skierowanie na badanie rtg i zalecił wizytę u neurologa, na którą muszę czekać ponad miesiąc. Dlatego proszę o interpretację mojego wyniku badania rtg kręgosłupa LS. Kręgosłup LS, zdjęcie rtg ap i boczne wykazują obecność 1 kręgu przejściowego postaci lumbalizacji pierwszego kręgu krzyżowego, niewielkie zmiany zwyrodnieniowe w odcinku lędzwiowym kręgosłupa w postaci niewielkiej osteofitozy przednich krawędzi trzonów kręgowych. Wydaje mi się, że rtg nic poważnego nie wykazało, ale ciągle zadaje sobie pytanie, dlaczego mnie tak mocno boli. Ból obejmuje lewy pośladek i lewo udo, nasila się najbardziej, gdy siedzę, boli trochę mniej, gdy zginam się i dłużej pochodzę. Pozdrawiam, Maja Majewska

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ma Pani dobre przeczucie, że zdjęcie rtg w takim przypadku jest, badaniem poglądowym, nie rozstrzygającym. Lumbalizacja pierwszego kręgu krzyżowego - jest to wada rozwojowa, która nie wymaga żadnego specyficznego postępowania, natomiast predysponuje do większych zmian zwyrodnieniowych.  Pozostałe opisane zmiany właśnie wskazują na zmiany zwyrodnieniowe w obrębie badanego odcinka kręgosłupa.

Wskazane by było u Pani wykonanie rezonansu magnetycznego odcinka L-S - by dokładniej zobrazować obecność ewentualnej dyskopatii i ucisku na korzenie nerwowe (w takim przypadku byłaby potrzebna konsultacja neurochirurgiczna). Jeżeli zmiany byłyby niewielkie lub nie kwalifikujące się do interwencji, wskazane jest u Pani w dalszym ciągu leczenie objawowe (oczywiście w czasie oczekiwania na dalsze badania należy je kontynuować) oraz w późniejszym czasie rehabilitacja, ale już pod okiem rehabilitantów.

Serdecznie pozdrawiam!