Badanie USG tarczycy i zmiany i charakterze torbieli koloidowych

Usg tarczycy wykazało zmiany o charakterzevtorbieli koloidowych średnicy do 3.6 mm Objętość tarczycy 7ml Prawy płat 9x15x48.5 mm Lewy płat 12x13x43 mm Ciesn 1.7 mm Wyniki krwi: TSH 1.16 Min/L (norma 0.27-4.2) free T4 13.9 pool/L (norma12.0-22.0) total T4 75 (norma 59-154) free T3 5.3 (norma3.1-6.8) Thyroglobulin antibody 26.3 IU/ml (0-115) Thyroid peroxidase antibody 11.2 IU/ml (0-34) objawy takie jak zmęczenie, uczucie zimna,problemy z koncentracja. Czy może to być choroba tarczycy?

Dzień dobry,

Wyniki hormonów ma Pani w normie. Jednak Pani tarczyca jest mała. Obecnie przyjmuje się dolną prawidłową objętość tarczycy za > 8 lub > 9 ml (zależnie od źródła). Wygląda na to, że Pani gruczoł jeszcze radzi sobie z produkcją hormonów, jakkolwiek fT4 znajduje się w "dolnej normie". Przeciwciała na szczęście nie są podwyższone, a TSH w normie. Proponuję powtórzenie wyników badań: TSH , fT3 i fT4 za ok. 6-8 tyg, a w przypadku nieprawidłowości kontakt z endokrynologiem.
Torbiele koloidowe są niewielkiej wielkości, do obserwacji.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz