Badanie usg w okresie laktacji

Mam 28 lat i mam zapytanie co do interpretacji badania usg: w okolicy brodawki sutka prawego słabo odgraniczona zmiana o nierównej echogeniczności ok. 23x15 mm. Usg było robione w trakcie laktacji, 3 tygodnie po porodzie. c

28 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Interpretacja wyniku USG w okresie laktacji nie jest prosta ze względu na czynne gruczoły piersi, produkujące mleko. W tym okresie w piersiach mogą powstawać różnego rodzaju zagęszczenia, torbiele. Wynik należałoby interpretować wraz z danymi klinicznymi, czyli z jakich powodów było wykonane - czy wyczuła Pani zgrubienie w piersi, czy towarzyszą temu inne dolegliwości - obrzęk, zaczerwienienie? W okresie laktacji często dochodzi do zapalenia piersi, które nieleczone może doprowadzić do powstania ropnia piersi, co może dawać podobny obraz w badaniu USG, jak opisany powyżej. Moim zdaniem należałoby wykonać biopsję guza, bowiem także w okresie ciąży i laktacji mogą pojawiać się w piersiach zmiany złośliwe, a więc diagnostyka powinna być pełna.

Pozdrawiam serdecznie