Bezsenność u niemowląt: czy to normalne, że moje dziecko tak mało śpi?

Witam, mam 9-tygodniową córkę, która od 5 tygodni ma kolkę. Karmię ją piersią i wcześniej spała mi średnio po 2 godziny dzień i w nocy. Od 3 tygodni zaczęła mi gorzej spać, tzn. w ciągu dnia śpi w sumie np. 1,5 godziny (co stanowią drzemki po 15, 30 minut). W ciągu dnia trudno skupić jej na dłużej uwagę, widać, że jest zmęczona, ale nie umie zasnąć. Często domaga się piersi. Usypiam ją przy piersi i często zdarza się, że już śpi na ramieniu, a jak odłożę ją do łóżeczka, to zaraz się budzi i płacze. W nocy potrafi mi przespać 3 godziny i budzi się ze 3 razy, ale dostaje czopki rozkurczowo-nasenne z powodu kolki. Boję się co będzie jak je odstawię i w nocy też nie będzie mi spała. Podczas spaceru na dworze potrafi spać 2-3 godziny. Czy to normalne, że tak małe dziecko tak mało śpi? Czy to po prostu kwestia osobowości danego dziecka?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Niemowlę w tym wieku potrzebuje znacznie więcej snu, niż Pani opisuje. Najprawdopodobniej problemy ze snem córki związane są z jej kolką. Wskazana jest jednak wizyta u pediatry, który wykluczy inne przyczyny i zleci właściwe postępowanie.

Na pewno występuje u córki dodatkowy element przyzwyczajenia dziecka do piersi. Jest to charakterystyczne u dzieci, których mamy stale trzymają je w ramionach, a usypiają właście wtulone w siebie. Należy odzwyczaić dziecko od takich przyzwyczajeń jak najszybciej.

Pozdrawiam.