Białaczka a przerzuty

Witam, mam 25 lat, choruję na ostrą białaczkę szpikową. Chciałam spytać, czy i ewentualnie na jakie najczęściej narządy dochodzi do przerzutów? Pozdrawiam, Ania
25 LAT ponad rok temu

Witam!

Nieprawidłowe komórki białaczkowe dominują w szpiku i we krwi oraz tworzą nacieki w różnych narządach - płaskie wykwity lub guzki w skórze, nacieki przypominające przerost dziąseł, powiększenie, śledziony i/lub wątroby, rzadko węzłów chłonnych, ponadto nacieki te mogą powodować pogorszenie ostrości wzroku, objawy zapalenia ucha zewnętrznego i wewnętrznego, różne objawy zajęcia układu oddechowego, serca, nerek, kości, stawów, ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego.

Są to możliwe lokalizacje nacieków białaczkowych. U każdego chorego przebieg może być inny - dotyczy to zarówno konkretnych narządów, jak i ich ilości.