Białe małe grudki na główce u 4-miesięcznego niemowlaka

Tata dziecka jest obciążony prawdopodobnie nerwiakowłóknowatością, w każdym razie ma na całym ciele brodawki i guzy, dziecko ma na zewnętrznych stronach rączek, stópek i na szyi po kilka sztuk czegoś co jest podobne do wyblakłych, okrągłych blizn, jedno ma na uchu. Czy to mogą być guzki po ojcu? Tata dziecka miał je od urodzenia, oprócz tego dziecko od kilku dni ma na główce drobne, białe grudki - co to jest i czy trzeba to leczyć? Bardzo proszę o odpowiedź. Wizytę u pediatry i neonatologa mam dopiero za 10 dni. Nie chcę iść teraz do przychodni, bo panuje u nas w mieście tzw. jelitówka.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

W pierwszej kolejności należałoby ustalić przyczynę powstawania zmian i wyjaśnić czy na przykład zmiany wynikają z uczulenia, podrażnienia czy być może z nieprawidłowo prowadzonej pielęgnacji skóry. Niestety na podstawie samego opisu nie da się wykluczyć że zmiany są nerwiakowłókniakami. Jednak skóra w opisanych przez Panią miejscach często ma tendencję do podrażnień i powstawania zmian. Aby postawić rozpoznanie konieczne jest wykonanie badania lekarskiego oraz dokładne zebranie wywiadu.

Najlepszym rozwiązaniem byłaby wizyta u lekarza, najlepiej dermatologa. Warto również zastanowić się czy skóra jest właściwie pielęgnowana. Warto zwrócić uwagę w jakich okolicznościach zmiany się nasilają - może po zastosowaniu pewnych kosmetyków? Zmian proszę nie drażnić. Do dermatologa nie jest konieczne skierowanie.

Pozdrawiam