Białko i szczawiany w moczu a cukrzyca typu 2

od jakiegos czasu mam niewielkie ilosci bialka w moczu oraz szczawiany biore rozne leki przepisane przez lekarza rodzinnego ale nie pomagaja-czy te wyniki nie moga byc nastepstwem cukrzycy typ2 i lekow ktore biore

Witam! Cukrzyca jest chorobą, która może prowadzić do różnych powikłań narządowych, m.in. do uszkodzenia nerek. Rozwój nefropatii cukrzycowej (tak nazywa się choroba nerek spowodowana przez cukrzycę) zależy od czasu trwania cukrzycy, stopnia wyrównania glikemii, towarzyszącego nadciśnienia oraz predyspozycji genetycznych. W nefropatii tej jednym z objawów laboratoryjnych jest obecność białka w moczu. Zapobieganie postępowi uszkodzenia nerek polega m.in. na kontroli glikemii, ciśnienia tętniczego, unikaniu palenia tytoniu, normalizacji masy ciała w przypadku otyłości oraz stosowaniu leków. Konieczne może okazać się ograniczenie ilości spożywanego białka. Szczawiany mogą być oznaką obecności kamicy nerkowej, mogą także wiązać się z wysoką podażą szczawianów w diecie (produkty, których spożywanie należy ograniczyć to m.in. szpinak, papryka, czekolada, szczaw). Trudno jest mi określić, czy opisane objawy mogą być wynikiem przyjmowanych leków, ponieważ nie wiem, jakie leki Pan/Pani przyjmuje. Konieczna może być wizyta u nefrologa.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy