Błąd w odczytaniu ulotki tabletek antykoncepcyjnych

Witam, mam 27 lat, jestem kobietą. Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne kilka lat, ale dopiero teraz zdałam sobie sprawę, że błędnie odczytałam wskazówki co do ich zażywania. Na ulotce zażywanych przeze mnie tabletek nie zostało napisane dosyć wyraźnie, że kiedy kończę blister we wtorek i mam 7 dni przerwy, to kolejny blister powinnam zacząć po 7 dniach, czyli 8 dnia, tj. w środę. Do tej pory kończyłam blister np. we wtorek, a następny zaczynałam w kolejny wtorek - czyli jak się okazało o 1 dzień za wcześnie. Czy powinnam to teraz zmienić i zacząć brać tabletkę po 7 dniowej przerwie, tj. ósmego dnia? Czy będę wtedy zabezpieczona, czy powinnam stosować inne metody antykoncepcji przez jakiś okres czasu po dokonanej zmianie?

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Przerwę można bezpiecznie skracać. Nie powinna być jednak wydłużana powyżej 7 dni. Sądzę, że rozsądniej będzie przyjmować tabletki tak, jak zaleca producent (czyli rozpoczynać opakowanie w 8 dobie przerwy). Podczas takiego postępowania będzie Pani w pełni zabezpieczona cały czas i nie ma potrzeby stosowania dodatkowych zabezpieczeń.