Jak zacząć z tabletkami antykoncepcyjnymi?

Witam :) Niedługo wybieram się do ginekologa i chciałabym zapytać, jak wygląda cały cykl zażywania tabletek antykoncepcyjnych? Jak to działa? Jak zacząć je brać i jak wyglądają te przerwy od zażywania tabletek? :) PS To będzie mój pierwszy raz z tymi tabletkami i czy mogłabym się dowiedzieć o tym tak jakoś ogólnie, w prostej wersji? Jak się je zażywa? :) Z góry dziękuję za odpowiedź :) Pozdrawiam

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Najbardziej typowy schemat przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych to 21 + 7. Oznacza to, że będzie Pani przyjmować tabletkę o stałej porze w ciągu dnia przez 21 dni, a następnie powinna Pani zrobić 7 dni przerwy. Podczas przerwy powinno wystąpić krwawienie, które zwykle pojawia się w 3-4 dobie bez tabletki. W 8 dobie, nawet jeśli krwawienie jeszcze trwa, powinna Pani rozpocząć nowe opakowanie tabletek.

Pierwsze opakowanie rozpoczyna się w pierwszym dniu cyklu, tj. w pierwszym dniu miesiączki. Tabletki w opakowaniach oznaczone są dniami tygodnia, więc jeśli miesiączka wystąpi np. we wtorek, to powinna Pani przyjąć tabletkę tak podpisaną.